Padise loodus- ja kultuuripärandi viidastamine

Projekti eesmärgid ja tegevused:

Suunaviitadega postid ja selgitustega stendid Padise loodus- ja kultuuriväärtuse juures hõlbustavad orienteerumist ning kogu asum ja terviserajad on selgelt viidastatud. Kasu saavad nii kohalikud kui kultuuri- ja loodusõppe tunde läbi viivad õpilasgrupid ja turistid, kellel on põhjust ja oskust ka asumist kaugemale liikuda ja sealset ümbrust avastada.

Padise on suure potentsiaaliga paik, kus on hea elada ja kuhu tulevad hea meelega nii sise- kui ka välisturistid. Rikkalik kultuuripärand ja ilus loodus on atraktiivsed, kuid külastaja jaoks on siin keeruline orienteeruda. Lasteaia- ja koolilapsed käivad terviseradadel ja asumis jalutamas, kuid infot erinevate objektide kohta nad ei saa.

Paigaldatud 11 viidaposti 56 viidaga aitavad parandada turisti kasutajateekonda ja teha kogu asumis orienteerumine oluliselt lihtsamaks. 40 sisukat stendi pakuvad avastamisrõõmu ja võimalusi pikemaks ajaveetmiseks kohapeal. Kohalike jaoks on muutunud metsaradadel viibimine huvitavamaks; laste ja õpetajate jaoks lisandub värskes õhus olemisele hariduslik mõõde.

Projekti tulemus: korraliku viidastamise ja infostendide paigaldamise järel on kogu Padise ajaloolise hoonestusega asum ja ümberkaudne loodus tervik, kus on hea ja põnev aega veeta nii suurtel kui ka väikestel.

  • Foto: Madis Vaikmaa
  • Viit 1

Projekti käigus paigaldati mõisa katusele päikesepaneelid ning mõisahoone kõrvale elektriautodele laadimispunkt.

Padise mõisa omanik Arno Hirtentreu  oli nomineeritud Harjumaa aasta tegijate 2023 “Aasta panustaja” kategoorias.

Padise Mõisa tootearendus ja digilahendused

PRIA poolt pakutud meetmed võimaldasid Padise mõisal rakendada uuenduslikku tootearenduse ja digilahenduste projekti ning tegeleda teenuste arendamisega. Projekti vahenditega soetati konverentsi tehnika, soetati IT tarkvara mõisa teenindusprotsesside digitaliseerimisel ning soetati tahvelarvutid tubadesse. Padise mõisa omaniku Arno Hirtentreu sõnul andsid meetmed mõisale vajalikud finantsvahendid ja ressursid, et viia ellu oma visioon ning muuta mõisa tegevused kaasaegsemaks ja keskkonnasõbralikumaks. PRIA toetus näitab ka avaliku sektori pühendumust kohaliku ettevõtluse ja keskkonnahoidlikkuse edendamisele, luues positiivse mõju nii piirkonna arengule kui ka elanikele ja külastajatele.

 

 

Möödunud suvel avati Korjuse-Vanapere talu hoovis iseteeninduslik talupood. Nagu nimigi ütleb, siis selles poes teenindab iga üks ennast ise, ostude eest saab tasuda kaardimaksega. Hooajal on talupood avatud 24/7, vaid alkoholile kehtib kellaajaline müügipiirang. Võimalus on tellida kaup ette ja võtta see soovitud ajal pakikapist välja. See on just sobiv neile, kellel poe külastus jääb ajavahemikku kui siidrit ja õlut osta ei saa.

Talupoe valikus on kõik Kloostrimetsa kaubamärgi tooted – siidrid, moosid, siirup, hooajalised marjad ja köögiviljad, taimetee. Et valik oleks mitmekesisem on poe valikus ka mitmete teiste Loode-Eesti piirkonna toidutootjate tooteid – mesi, munad, erinevad jahud, toortatar, juust, õlu, vürtsikad moosid ja särtsakad kastmed, tudraõli jpm. Uuel hooajal on plaanis kaubavalikut veelgi laiendada.

Kloostrimetsa iseteeninduslik talupood oli 2023. aastal Harjumaa Parima LEADER ettevõtlusprojekti nominent.

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120221420/osta-kasvoi-keset-ood-kloostrimetsa-taisautomaatne-talupood-on-avatud-seni-kuni-kulmad-tulevad

Ettevõte ostab kohalikult tootjalt maheseemne sisse, pressib, villib, pakendab, ladustab ja tarnib kauplustele  ja müüb otse inimestele ka läbi e-kaubanduse. Suurendab mahedalt toodetud toiduõlide saadavaust. Suurendab konkurentsi ja alandab ka  turul olevat müügihinda

Projekti käigus teostab Plastprofiil OÜ tootmishoone katuse rekonstrueerimise. Investeering aitab kaasa tegevuspiirkonna konkurentsivõime tõusule, töökeskkonna parendamisele, uute toodete arendusele ning tagab majandusliku jätkusuutlikuse. Tänu projekti tegevusele tekib ettevõttel võimalus luua Saue valda juurde kaks töökohta ning parendada seniste töötajate töötingimu

Projekti tulemusel on Paekalda Puhkekeksusele lisandunud uus pakutav teenus  kohapealse toitlustamise näol,  Keskus on võimeline vastu võtma ja teenindama suuri, 100 osalejaga gruppe  (sealhulgas suureneb seminaride osakaal  tänu paranenud tingimustele ja väheneb ettevõtluse hooajalisus)  ning külastuskeskkond on turvatud aia ja kaameratega. 

Projekti toel plaanitakse remontida väsinud Ellamaa Elektrijaamaga ühte kompleksi kuuluv vana inseneride maja katus.Hoone katuse renoveerimise läbi pareneb Turba aleviku jaoks olulise hoone välisilme taastamise läbi kohalik elukeskkond. Samuti võimaldab lõpuni korrastatud hoone korraldada piirkonnas senisest aktiivsemalt huvi- ja kultuurilisi ühistegevusi ning viia läbi erinevaid kultuurisündmusi. 

Nissi kiriku oreli remont ja sellega kaasnev korrastamine : lõõtsa (või lõõtsade ) nahatamine, puitvilede restaureerimine, klarnetiregistri ümberehitus või korrastamine, oreli häälestamine ja sellega kaasnev vilede puhastus. Need toimingud on hädavajalikud, kui soovime edaspidigi Nissi kirikus kõrgetasemelisi muusikaüritusi, sealhulgas Tallinna Orelifestivali kontserte korraldada. Et tegemist on ajaloolise, kohaliku meistri valmistatud pilliga, annab ettevõtmisele lisaväärtuse.

Projektiga rajatakse Paldiskisse multifunktsionaalne mänguväljak. Selle tulemusel paraneb Paldiski elukeskkond ja ilme ning see muutub atraktiivsemaks. Niisamuti luuakse võimalused noortele aktiivselt vaba aja veetmiseks, mis praegu Paldiskis on üheülbalised ja kasinad. Mänguväljak on mõeldud elamusspordi tegevustega tegelemiseks ning seda saab kasutada nii ratta, BMX ratta, tõukeratta, rulluiskude kui rulaga. Projekti eesmärk on parandada elukeskkonda Paldiskis läbi korrastatud avalikus ruumis asuva mänguväljaku, et elanikud tajuksid oma elukeskkonda meeldivama paigana.

Projekti tulemusena peab Klooga alevikus valmima nõuetele vastav, ehitusloa alusel valminud ja kasutusluba omav funktsionaalne, atraktiivne ja keskkonda parimal moel sobituv jõulinnak/virgestusala. Rajatava jõulinnaku/virgestusala elemendid peavad võimaldama sooritada mitmekesist, kõiki keha suuremaid lihasgruppe kaasavat lihastreeningut erinevatel eagruppidel ja füüsilise võimekusega inimestel. Elementide toimivus peab olema suunatud kogu keha lihasjõu ja – vastupidavuse treenimiseks. Ala, kuhu jõulinnak/virgestusala rajatakse asub metsatuka võsastunud sopis, mille ümber kasvavad üksikud puud – valdavalt täiskasvanud, ilusad männid. Puude vahel on võsastuvad lagendikud (valdavalt lepp, paju, haab, kask, pihlakas). Ala läbib ida läänesuunaline jalgtee, mis viib kortermajade kvartalist Klooga järve randa. Alast edela suunda jääb olemasolev heas seisundis jalgpalli väljak ja kehvemas seisundis võrkpalliplats, koos teenindavate pinkide ja prügikastiga. Lääne suunda jääb sillutatud alusega lipuväljak ühes kolme lipumastiga. Alast põhjasuunda jääb Järve tee ja selleäärne NL aegse tüüplahendusega garaaziühistu. Selle taga väike laste mänguväljak, noorte skate-park ja korvpalliplats. Alast läände jääb Klooga järve äärne parkmetsa tüüpi tiheda jalgradade võrgustikuga metsailmeline ala ja selle taga ca 130 m kaugusel Klooga järve aktiivselt kasutatav ujumisala. Ala valikul on lähtutud valitsevatest ilmaoludest. Metsatuka sopis on jõulinnak/virgestusala kaitstud kõledate tuulte ja otsese päikese eest. Asudes aktiivselt liikumiseks kasutatavate metsaradade ja spordiväljakute vahetus läheduses, on ala võimalik kasutada kombinatsioonis juba olemasolevate ja tulevikus rajatavate (1-1,5 km pikkune terviserada) teiste spordirajatistega. Ja inimeste liikumiskeskkond läbi selle rajatise saab olema oluliselt meeldivam. Kokku peaks moodustuma üks-kaks kompaktset puiduhakke või puukoore multsiga kaetud ala, millel paiknevad jõulinnaku seitse elementi, sobiv pink, prügikast ja nõuetekohane teabetahvel . Jõulinnak/virgestusala asub Lääne-Harju vallale kuuluval suurel (34836 m2) kinnistul. Maa sihtotstarve on 100% üldkasutatav maa. Projektala pindala on ca 750 m², mis antakse läbi lepingu kohaliku MTÜ Lodijärv kasutusse Klooga aleviku Järve tee ääres asuv, olemasolevate spordirajatistega, lipuväljaku ja osalise kõrghaljastusega maaalale planeeritav jõulinnak/virgestusala läheduses paiknevad aleviku keskus (elanike enamus) – kortermajad (viis 75-korteriga, üks 60-korteriga, üks 45-korteriga ja üks 27-korteriga kortermaja), kool, raamatukogu, kultuurikeskuse Klooga maja, noortetuba jne. Suured kortermajad, kus elab eelduslikult kõige enam virgestusala kasutajaid, paiknevad alast 160-460 m kaugusel. 115 eramut ja väiksemad kortermaja jäävad vähem kui 1 km raadiusesse. Elanikkonnaregistri järgselt on Kloogal 986 elnikku, neist alla 18-aastaseid 208. Tegelik elanike arv 40-45% suurem, kuna alevikus elab palju noori, kasutades elamispindu üürilepingu alusel

Ohtu küla avalik külaplats on korrastatud ja sinna on rajatud vaba aja veetmiseks avalik madalseiklusrada. Vaba aja veetmise võimalused külas on seeläbi mitmekesistunud ning suurenenud on kohalike elanike võimalused sportlikuks aja veetmiseks värskes õhus. Seiklusrada on kavas rajada külaplatsil olemasoleva kiigeplatsi kõrvale. Külaplats on eriti just suvisel ajal aktiivses kasutuses, sest asub küla keskel ning sinna kogunevad küla elanikud (nt jaanipäev, küla kokkutulek). Külaplatsil napib tegevusi noortele ning seiklusraja rajamine tekitab täiendava vaba aja veetmise võimaluse küla noortele. Külaplats asub Ohtu külaseltsile kuuluval maaüksusel ning see on külaseltsi nö niitmisplaanis ja heakorrastatud. Seiklusrada on kavas rajada platsi äärealale, kus olemasolevate puude vahele raja saab paigutada. Hetkel on puudealune ala võsastunud ning see korrastatakse eelnevalt külaseltsi liikmete ja noorte poolt talgu korras. Võsast tehtud hakkepuiduga kaetakse seiklusraja alune maapind. Kavandatavaga tekib aastaringselt kasutatav puhke- ja spordiala, mis on suunatud laiemale sihtgrupile. Pakkudes lastele ja noortele täiendavaid võimalusi kodukandis vaba aja tegevusteks läbi spordi, soodustame tervislike eluviiside harrastamist läbi tingimuste ja võimaluste loomise ka tulevikus.