Koostööprojekti “Local Security” õppereis Tšehhi 24.-28.09.2018

 

Õppereisil osalesid Saue valla politseikomissar Katri Bergmann, Lääne-Harju valla politseikomissar Liina Soodla, Saue valla abivallavanem/abipolitseinik Riho Johanson, Lääne-Harju valla noorte ja kultuuritöö spetsialist Urve Luht, Lohusalu Päästeseltsi juht Priit Orusalu, Nissi Pritsumeeste Ühingu juht Andres Rüüberg, Lootuse Küla Päästeseltsi juht Erko Subi, Ohtu Priitahtlike Pritsimeeste Päästeseltsi juhatuse liige Ilmar Branno ja Lääne-Harju Koostöökogust juhatuse esimees Rafael Milerman, juhatuse liige Einar Alliksaar ja projektijuht Maarja Lillemäe.

Projekti partneritest osalesid LAG Pirkan Helmi Soomest. Võõrustas Tšehhi tegevusgrupp LAG Sdruzeni SPLAV.

Õppereisi põhieesmärk oli tutvuda Skuhrov nad Bělou ja Rychnov nad Kněžnou siseturvalisuse eestvedajatega ning luua kontakte projektipartnerite vahel.

Üldine piirkonna tutvustus

LAG Sdruženi SPAV on Poola piiri ääres asuv väikeste omavalitsustega turvaline tegevuspiirkond, kus elab orienteeruvalt 35 000 inimest. Kuritegevus on madal, rikkumistena saab välja tuua liiklusrikkumisi ja pisivargused poodidest. Suuremad kuriteod on riigi tasandil politsei lahendada, väiksemad õigusrikkumised on munitsipaalpolitsei tegevusvaldkonnas. Piirkonnas on kaks riikliku politsei-jaoskonda, mille all on väiksemad üksused ning kaks suuremat kohalikku politseijaoskonda.

Päästesüsteem on integreeritud – hõlmab politseid, kiirabi ja tuletõrjet, mis on koondatud ühte suuremasse punkti. Lisaks on eraldi pääste mägistest piirkondadest ja piirivalve. Kõiki neid opereerib häirekeskus. Riik kannab kulud riiklikule päästele ja omavalitsused rahastavad vabatahtlike päästjate üksusi, mis töötavad erinevatel tasemetel. Päästel on kuus erinevat taset ning olenevalt tasemest on korraldatud ka finantseering. On ka selliseid päästeseltse, kes on loodud juriidiliste isikute toel, näiteks Škoda tehase päästeselts, mis toimib 100 % ettevõtte rahastusel. Vabatahtlikud päästjad on riiklikele päästajatele abiks, vabatahtlikud päästekomandod on väga olulised ning nad on igas piirkonna omavalituses olemas. Arvuliselt on tegelikult piirkonnas vabatahtlike päästjate üksusi rohkem kui omavalitsusi.

THE UNION OF FIREFIGHTERS OSEČNICE

25. september

Kohtumine Rychnov nad Kněžnou linnahallis

Seoses Škoda tehase laienemisega toimus piirkonnas massiline töötajate sisseränne, suures osas on tegemist pendelrändega. Kohalikke elanikke on 11 000, tööjõudu tehases aga 12 000 inimest. Tänaseks on olukord stabiliseerunud, algselt tekkis üsna suur kuritegevuse kasv. Rychnov nad Kněžnou piirkondei saanud tehase rajamist mõjutada, sest tehniliselt asub tehas naaber-omavalitsuses. Tõmbekeskus, mille teenuseid naabruses asuva tehase töötajad kasutavad, asub aga Rychnov nad Kněžnou’sning seetõttu omab tehas olulist mõju piirkonnale. Kui tavaolukordades kasvab elanike arv prognoositavalt ning omavalitusel on aega kohaneda, siis antud juhul ei näinud omavalitsus ette seesugust olukorda. Tuli teha palju selgitustööd ja leida koostöö võimalusi olukorra lahendamiseks. Täna saab piirkond riigilt lisarahastust, koostöö siseministeeriumiga on hea. Piirkonna arengusse panustab ka Škoda tehas.

Selle kogemuse põhjal saab öelda, et erinevate üksuste omavahelise koostöö tulemusena on võimalik lahendada ka kriitilised situatsioonid. Suuremaid arendusi planeerides tuleb arvestada nende sotsiaalmajanduslikke mõjusid ja asjaolu, et need võivad ületada konkreetsete omavalitsuste piire.

Rychnov nad Kněžnou politseijaoskonna külastus

Külastuse käigus saime ülevaate töökorraldusest. Trahviraha makstakse endiselt sularahas, plaanitakse kasutusele võtta ka kaardimakse võimalus. Politsei jaoks oli uudne kuulda Eestis kasutusel olevast abipolitseinike kontseptsioonist. Toimus ka varustuse näitamine ja pommikoertega näitlik presentatsioon. 

II Maailmasõjaks ehitatud punkri külastus

Muljetavaldav kompleks ja vastupidiselt nende väitele, et reaalset sihtotstarbelist kasutust pole olnud aastakümneid, tundus kütte- ja veesüsteemid olevat täiesti kasutuskorras. Isegi tolmu ei olnud! Punker oli ehitatud luure eesmärgil mahutades korraga ööbima 271 inimest.

26. september

Erinevate tasandite päästeüksuste külastuspäev. Päätjad jagunevad päästjate jaotussüsteemis tasanditele I – VI.

I tasandi päästeüksuse presentatsioon – elukutseliste tuletõrjujate depoo. Ühel objektil on võimalik olla autonoomne, kõik vajalik on olemas ühes kohas. Erinevate tegevuste jaoks on eraldi inimesed olemas, nt autode remondi jaoks mehhaanikud. Erinevalt Eestist on päästekomandos olemas väga head sportimistingimused. Eestis on demonstratsioonidel ja õppustel turvalisus viidud väga kõrgele tasemele ja inimestega näitlike õppusi läbi ei viida, vaid kasutatakse selleks nukkusid.

II tasandi vabatahtlik tuletõrjekomando, rahastab omavalitsus. Töö noortega väga heal tasemel. Vabatahtlikutena on haaratud tegelikult terve kogukond, nt naised korraldavad laatasid.

Saime näha ka demonstratsiooni, mille käigus lõhuti ära üks pealtnäha täiesti korras auto, et päästa vabatahtlik hädasolija – politseikomissar Katri Bergmann. Päästeoperatsioon sujus tõrgeteta. 

Õhtul jagati kogemusi vabamas õhkkonnas.

27. september

Punase Risti ja mägipäästeüksuse ettekanne. Mägipäästes on nõuded päästjate füüsilisele ja vaimsele võimekusele on ülikõrged, samas palgatase on suhteliselt madal.

Škoda autotehase külastus. Tehase kahetunnise ringkäik ajal tekkis tunne, nagu oleksime sattunud mingisse ulmefilmi. Töö tehases on ülimalt mehhaniseeritud, väga efektiivne, 90% tööst teevad robotid. Tehasel on võimekus toota 1200 autot päevas.

29. september

Tagasisõit Eestisse. Nii bussis kui lennukis vahetasime omavahel muljeid ja arutasime, mida soovime näha nii Soome õppereisil kui pakkuda välispartneritele siis, kui on meie kord neid võõrustada. Ühisosadena võib välja tuua, et kindlasti on meil sarnased probleemid noortega. Õppereisi käigus saime tutvustada Eestis toimivat abipolitseinike süsteemi, millest  Tšehhi osapool oli väga huvitatud.  Muljetavaldav oli nii professionaalsete kui vabatahtlike päästjate noorsootöö tegevused. Laste tuletõrjesport ja noortega tegelemine on traditsiooniline kogukondlik tegevus. Terve elanikkond on kaasatud ja seeläbi teadlikkus väga kõrge. Toimuvad noori kaasavad tuletõrjespordiüritused, mis on noorte seas tõeliselt populaarsed. Samuti on Tšehhi päästekomandode üheks märksõnaks kindlasti pikaajaline järjepidevus nii ennetustöös kui näiteks ajaloo kogumises ja hoidmises. Eestis on analoogne järjepidevus kahjuks katkenud.

Kokkuvõtlikult jäi seltskond õppereisiga rahule, saime palju inspiratsiooni ja  omavahel tutvumine annab tuleviku koostöö perspektiivis on kindlasti palju kasu. Siseturvalisuse prioriteedid võivad küll kohati erineda, kuid üldiselt kannavad inimesed samasuguseid väärtusi ning soovivad tuge, tulgu see siis riigi poolt või loob seda kohalik kogukond ise.

Lisainfo: projektijuht Maarja Lillemäe, +372 528 3998, lillemae@hotmail.com

Koostööprojekti tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi LEADER meetmest.