Koostööprojekti “Ringmajandus maapiirkonnas” Soome õppereis 17.-20.09.2018
Mis on õigupoolest ringmajandus? Küll pisut lihtsustatud näide aga kui vanasti siga tapeti, siis ei läinud sellest midagi raisku vaid kõik tarbiti ära– rasv, liha, nahk jne. Praegu toodetakse rohkem ja kui asi otsa saab, siis visatakse see prügimäele. Ringmajanduse põhieesmärk on juba tootmise alguses läbi mõelda, kuidas võimalikult vähe jäätmeid tekitada ja mida neist saaks taaskasutada. Ringmajandus ei ole ainult suurte tootmisettevõtete pärusmaa. Samamoodi saab efektiivsemaks muutuda ka väikeettevõtja, kes käsitööd müüb või kohvikut peab.
Minu meelest iseloomustab ringmajandus veidi oma juurte juurde tagasi pöördumist, võttes ühest küljest küll vastu tehnoloogilise arengu pakutavad hüved, kuid jäädes samas siiski keskkonnaga sõbraks.
Lääne-Harju Koostöökogu rahvusvahelise koostööprojekti „Ringmajandus maapiirkonnas“ raames toimus meie piirkonna ettevõtjatele septembris esimene kogemuste vahetuste õppereis Soome Satakunta piirkonda, kus saime kuulda ja näha sealseid parimaid praktikaid.
Rummus tegutsevat KB Auto Eesti OÜ-d esindanud Anu Kukk pidas Soome õppereisist kõige põnevamaks Honkajoki ringmajanduse parki, mis toimis põhimõttel “Ühe jäätmed on teisele väärtuslik tooraine”. Kompleksi kuulub 8 erinevat oma fookusega ettevõtet – biojäätmejaam, loomsete jäätmete töötlemise tehas, lihatööstus, kasvuhooned, tuulepark, biogaasitehas ja veepuhastusjaamad. Kõik sealsed ettevõtted kasutavad ainult kohapeal toodetavat tuuleelektrienergiat ja kütet. Honkajoki kompleks on isemajandav ja sõltumatu ning võimeline tootma isegi rohkem kui tarbida suudetakse. Suurim ettevõte kompleksis on kahele suurimale konkureerivale Soome lihatööstusele kuuluv 80 töötajaga loomsete jäätmete ümbertöötlemise tehas Honkajoki, mis toodab lemmikloomatoitu ja loomasööta, loomse toidu kõrvalproduktidest tehakse väetist, nahka ja eraldatakse puhast rasva, millest tehakse biodiislit. Lisaks asub seal ka biojäätmete vastuvõtupunkt, mille käitlusprotsessis toodetakse biogaasi ja väetist. Tootmisest ja jäätmete käitlemisest vabanev soojusenergia kasutatakse ära kõrvalasuvates kasvuhoonetes orgaanilist salatit ja tomateid kasvatades.
Kui Honkajoki tootmispargi näide väikeettevõtjale esialgu ehk kättesaamatu paistab, siis teine näide jätkusuutlikust turismist näitab, et ringmajanduse põhimõtete järgmine on kõigile jõukohane ja kasulik. Looduskaunis Merikarvias anti matkajatele kätte matkaroikad (tavaline puutokk), millele käies toetada, et olla seeläbi paremas ühenduses loodusega. Matkal kohtasime ökoloogilist jõusaali, kus olid palkidest tehtud kangid ja puidust kaalukohvrid, millega trenni teha. Samuti pakutakse külastajatele metsas kohvi ja astelpajumahla, sõita saab ka kanuu ja SUP-lauaga. See oli suurepärane tõestus sellest, et oma teenuse müümiseks ei pea alati välja mõtlema midagi innovatiivset, vaid vahel piisab ka lihtsa ja odava idee heast turundusest.
Järgmine õppereis toimub kevadel Itaaliasse ning suve alguses külastavad välispartnerid Eestit, et tutvuda meie piirkonna parimate praktikatega. Projekti raames korraldame saabuval talvel ka 5-päevase koolitussarja, mille eesmärk on piirkonna ettevõtjate teadlikkuse tõstmine keskkonnasäästlikkusest, rohe- ja ringmajandusest. Koostöös ressursisäästlikkuse ekspertidega analüüsime ka kümne ettevõtte tootmisprotsesse ja anname neile konkreetsed soovitused, kuidas nad saaksid ringmajanduse põhimõttel oma tööd tõhustada.
Projektijuht Kadri Kurm
56698602
kadri@hkt.ee
Koostööprojekti tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi LEADER meetmest.