Puhume purjesse
Puhume purjesse koostööprojekt käivitati 2021. aasta sügisel koos Saaremaa ning see soosib nii traditsiooniks kujunenud kui ka uute ürituste hoogustamist. Eriti teretulnud on noorte algatatud projektid!
Aastal 2021-2022 korraldatud projektitegevused jaotuvad viide kategooriasse: haridus, kunst, loodus, noored ja sport.
Noored
Noorteprojektid paistsid silma hoogsate tegevustega ja noorte aktiivse kaasamisega.
Idee, taotlus ja teostus – just nii kärmelt teostuski Markus Krutto mõte 3D printimise töötoast! Viiepäevasel kursusel uuriti 3D printerit, sirviti tarkvaraprogramme, õpiti tundma mudelite ja materjalide kohta ning prinditi laste loodud jooniste järgi 3D kujundid. Noored olid põnevusest nii elevil, et aeg lausa lendas ning õhtud venisid märkamatult pikaks.
Vaheaja laagrid Padisel ja Rummus – aeg täis põnevust ja avastamisrõõmu! Lastelt saadud tagasiside uute laagrite ootuses tõi esile suure üllatuse: nende soovide nimekirjas oli telefonide kasutamise keeld. Lisaks sooviti rohkem orienteerumist, suuremat diskot, pikemat laagriaega, telgis ööbimist ja ujumist.
Nissi Huvikooli talvelaager suunas tähelepanu laste vaimse ja füüsilise tervise hoidmisele ning pakkus kvaliteetaega looduses liikudes ja muusikaga tegeledes.
Projekt “Noored puud-kogukonna heaks” õpetas Risti noortele ja vanematele vastutustundlikku suhtumist loodusesse. Madis Vaikmaalt omandatud teadmised puude istutamise kohta said kohe samal päeval rakenduse.
Haridus
Haridusprojektid avasid uksed õppimiseks ja enesetäiendamiseks kogu perele. Näiteks toimusid täiskasvanute jõulupärja töötuba ja perepäev kloostri külastuskeskuses, kus sai proovida erinevaid meejoogivalmistamise viise ja luua isikupärase sildiga kaunistatud jõulukalja.
Jõulude eel korraldatud makramee inglite käsitöötoas valmistati isikupäraseid jõuluehteid ning kunstitöötuba Mari-Liis Laanemaaga keskendus positiivsetele väärtustele mandalate loomisel.
Padise paepäev tutvustas kloostri ehituses kasutatud kivimaterjale ning iga huviline sai proovida kivilõikamist. Kooliaasta alguse perepäev Padise Kastellis rõõmustas kohalikke koolijütse ja nende vanemaid.
Sport
Ainsa spordiprojekti korraldajad näitasid julget pealehakkamist ning saavutasid tubli tulemuse – haarava spordipäeva! Klooga Maastikujooksust võtsid osa nii tipp- kui ka harrastusjooksjad. Raja vaheldusrikkus pakkus naudingut igas vanuses osalejatele, sealhulgas ka neile, kes eelistasid matkamist või kepikõndi.
Loodus
Loodusprojektis osalemine oli avastusretk köitvates töötubades. Üks selline kursus toimus Padisel, kus osalejad sukeldusid lõhnaaistingute maailma. Parfümeeria ajaloost õpiti, et enne alkoholi ja õli baasil tehtud parfüümide kasutuselevõtmist suitsutati aromaatseid taimi hoopis viiruki kujul.
„Avastusretked Loode-Eesti taimede maailma“ raames korraldati kuus praktikumi ning Porikuu festivalil toimus kaks töötuba. Kokku osales projektis 72 huvilist ja tagasiside näitas, et osalejad said uusi teadmisi ja inspiratsiooni. Meenutus osalejalt: “Kohe järgmisel päeval võtsin lapsed metsa kaasa ja korjasime grilli kõrvale salati sisse taimi, nurmenukud rändasid otsejoones suhu. Koolitus andis julgust, et lastele neid teadmisi edasi anda.”.
Kultuur
Kultuuriprojekte esindasid ajalugu, film, kunst, muusika, kirjandus, muinasjutud, orkestrimuusika ja peod.
Arvuka osavõtuga Klooga suvelõpupidu aitasid korraldada ka noored, kes juhtisid parkimist ja pidasid korda batuudi juures. Peo eestvedajad keskendusid samuti loodushoiule, kutsudes üles loobuma ühekordsetest ja plastiknõudest.
Muusikapäeval esinesid muusikud ja õpetajad Kristo ja Marge Matson. Nende hea ettevalmistus ja esitlus paelus ka kõige väiksemaid osalejaid, kes suutsid vastu pidada koguni kolm tundi.
Mänguline Nissi Trollide orkester õpetas mudilastele kuidas kontserdil käituda ja mida kuulata.
Muusikakooli lapsed said suure tõuke hoolikamaks harjutamiseks, kui said esineda koos pianisti Kirill Lissijenkoga kontsertidel, mis toimusid Vasalemmas, Paldiskis ja Laulasmaal.
Projektides “Vanaema jutukera” ja “Jüriöö” segunesid traditsioonid, ajalugu ja rahvapidu.
Esimese taotlusvooru põhjal võib tõdeda, et tähtis on ajalugu ja kultuuripärand, kuid kõige väärtuslikum on tegus kogukond.
“Puhume purjesse” projektid olid ja on vajalikud just külade kui terviku seisukohalt. Tegevused ühendavad eri põlvkondi, tõstavad enesehinnangut, edendavad ökoloogilist teadlikkust ning loovad uusi võimalusi edasiarenguks.