Avatud talude päev 2024
Avatud talud toimusid käesoleval aastal 20. ja 21. juuli üle Eesti. Kokku osales avatud talude päeval rekordiliselt 358 talu/ettevõtmist üle Eesti.
Lääne-Harju Koostöökogu piirkonnas osales 2024 aasta avatud talude päeval 9 majapidamist. Talud, kes osalesid avatud talude päeval tutvustasid seda, millega nad tegelevad, kas igapäevaselt või hobi korras. Avati oma koduuksed külalistele, et tutvustada taluloomi, maaettevõtlust, ratsutamisvõimalusi, aiandust, kunsti ja käsitöö loomet.
Siinkohal väike ülevaade, millised talud olid avatud ja millised on nende ettevõtmised, mida külalistele tutvustati:
Käesalu Kunstikeskus Käesalu külas
Kunstikeskuses tutvustati kunstikeskuse loometegevusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. Saalides oli väljapanekus näitused ja sai kaasa teha töötubades. Vastvalminud Käesalu Kunstikeskust tuldi uudistama üle Eesti. Külastajate arv ületas 1000 inimese künnise kahe päeva jooksul.
Vana-Korjuse talu (Kloostrimetsa) Määra külas
Tegemist on eduka maaettevõttega, kes toodab siidrit ja valmistab marjamoose. Peremees Ando tutvustas külastajatele ka siidritootmist. Sai külastada õunaaeda. Külastajate arv kujunes üle 2000 kahe päeva peale kokku, mis kujunes üle aastate rekordarvuks.
Alttoa talu Kõmmaste külas
Alttoa talust on saanud üks enim külastatavaid talusid Harjumaal, ligikaudu 3000 külastajat avatud talude päeval. Talu toimib eheda maataluna, kus toimetatakse igapäevaselt loomadega: lüpstakse lehmi, kitsi ja elatakse koos sigade, küülikute jt taluloomadega.
Uuesoo talu Keibu külas
Perenaine Margit avas oma mereäärse talu koduuksed, et tutvustada töötubades ehete valmistamist. Ehtekunstniku taluõuel tervitas külalisi uudishimulik kirjukukk koos kanadega.
Sootsu Lavendel Hatu külas
Lavenditooted, lavendlipõld ja imeline talukompleks sügavas metsas pakkus külastajatele enneolematu kogemuse. Külastajatel oli võimalus teha fotosid lavendipõllul olevas lillas lavendlivärvis voodis või voodi taustal, lilla klaveri taustal ja tutvuda lavendipõldu hariva masinapargiga. Külastajate arv ületas 2000 piiri.
Maria talu Muusika külas
Talu avas oma uksed avatud talude päeval esmakordselt. Perenaine Kai on loonud oma koduaiast nutikad peenra-ja aialahendused, mis pakkusid huvi eelkõige neile, keda aiandusvaldkond köidab. Kannade, hostade ja hooajaliste köögiviljade paigutus ja selle kombineerimine iluaiaks on Maria talu perenaisele olnud väljakutseks ja rõõmuks, millest said esmakordselt osa ka avatud talude päevade külastajad.
Köstriaseme kunstitalu Kirikla küla
Talukoht osales avatud talude päeval esmakordselt. Perenaine Janne tutvustas oma hobi makramee valmimist, sai osaleda käsitöö töötubades. Lisaks oli võimalus tutvuda talu abihoones oleva väljapanekuga, kuhu oli koondatud vanad rõivad, aksessuaarid, igapäevatarbed jm põnevat. Taluõel sai teha tutvust kanade ja lammastega. Kahel õhtul oli talu korraldanud külastajatele meeldiva muusikalise programmi, mida külastajad said nautida.
Indreku talu Tall Kibuna külas
Talus sai tutvuda hobuste, küülikute ja erinevate kodulindudega. Talu korraldab igapäevaselt ratsutamisõpet ja lastelaagreid
Kalaoja talu (Hobuteenused) Hingu külas
Kalaoja talu tegeleb igapäevaselt hobukasvatusega. Külastajad said proovida ratsutamist, ja tutvuta lisaks ka eesli, lammaste ja paarinädalaste jänesepoegadega.
Avatud talude päevad on Lääne-Harju Koostööpiirkonnale oluline sündmus, kuna piirkonda liigub palju sise- ja välisturisti, kes soovib näha ja kogeda, mida piirkond pakub. Oluliseks partneriks on Maaeluvõrgustik, kellega tehakse koostööd turundusmaterjalide jagamisel ja kogemuste vahetamisel, et avatud talude külastajakogemust veelgi paremaks muuta nii taludele kui külastajatele.
Maaeluvõrgustik korraldab iga-aastast tagasisidekorjet ja kogemusvahetust piirkonna koordinaatoritele ja taludele, et õppida Soome naabritelt. 6 -8. september 2024 toimus Maaeluvõrgustiku ja Maaseutuverkosto koostöös õppereis Soomes, kus tutvustati ettevõtmisi ja talusid, kes osalesid Soomes Lähiruokapäiva sündmusel. Tegemist on sisuliselt sama sündmusega, mida Eestis nimetame avatud talude päevadeks. Talud, keda külastati ja kes on samaaegselt aktiivsed ettevõtjad, andsid põhjaliku ülevaate oma tegemistest. Tutvustati maaettevõtteid, kelle tegevusalaks on lihatootmine, maiustuste tootmine, veinitootmine ja teraviljatoodete tootmine. Soomlased on üritust korraldanud kaheksa aastat, eestlased 10 aastat.
Avatud talude päev on võimalus taludele, kes tegelevad maaettevõtlusega, tutvustada oma igapäeva – toodangut, tegemisi ja suhelda inimestega, keda kõnetab maaelu. Päevade lõpuks on nii osalejad, kuid talud väsinud, kuid õnnelikud. Sündmuse toimumine tagab positiivse elamuse kõigile ja on oluline maaelu edendamise ja kestlikkuse võtmes vajalik talule ja külaelule, mida toetab ka LEADER lähenemine.
Marianne Adson
Lääne-Harju Koostöökogu meetmejuht
Avatud talude päevade koordinaator