Loode-Eesti geopargi hariduslik õppereis
Lääne-Harju Koostöökogu korraldas 11. oktoobril 5 Star Nature + projekti raames Loode-Eesti geopargi haridusliku õppereisi Vasalemma karjääri ja Määra paemurdu ning Vasalemma Põhikooli.Õppereisil tutvustati osalejatele Loode-Eesti geoloogilist mitmekesisust ja ehituses ning keemiatööstuses kasutatud lubjakivi Vasalemma ja Padise piirkonnas. Samuti harjutati kivimite liikide määramist. Osalejaid juhendas paleontoloog Ursula Toom.
Vasalemma karjääris tutvustas Nordkalk AS tootmist karjääride tootmisjuht Raino Piirsalu. Nordkalk AS toodab Vasalemma karjääris erineva fraktsiooni ja kvaliteediga lubjakivitooteid, mida kasutatakse tehnoloogilistel ja ehituslikel eesmärkidel. Peamised tooted on lubjakivi ja lubjakivi pulber, mis leiavad rakendust ehituses ja keemiatööstuses. Karjääri rajas 1931. aastal parun Nikolai von Dehn, ning Nordkalk alustas seal tegevust 1996. aastal, pärast kaevandusõiguste omandamist.
Õppereisil tehti peatus Vasalemma mõisahoone juures. Praegune neogooti stiilis mõisahoone ehitati aastatel 1890-1893 kohalikust paekivist, nn. Vasalemma marmorist. Mõis kuulus Baggehufwudtidele kuni 1916. aastani. Hiljem asusid mõisahoones aianduskool, Tallinna Õpetajate Seltsi puhkekodu ja alates 1922. aastast tegutseb seal kool.
Määra paemurru kujunemise lugu tutvustas Lääne-Harju valla ehitustalituse nõunik Veljo Männiste. 1989. aastal tehti Kivimurru talu maadel geoloogilisi uuringuid paekivi varude uurimiseks, eesmärgiga saada restaureerimiskivi. Ajalooliselt oli alal paekivi murtud ning säilinud olid kahe lubjaahju jäänused. 1995 alustati Padise kloostri restaureerimist, mille jaoks saadi 2000. aastal kaevandamisluba ja avati paemurd. Kivi kaevandati käsitsi, et säilitada selle kvaliteet, ning seda kasutati peamiselt Padise kloostri, aga ka teiste objektide, nagu Keila vasallilinnuse ja Väike-Pakri kabeli, restaureerimiseks. Aktiivne kivimurdmine lõppes 2019. aastal pärast Padise kloostri restaureerimist. 2021. aastal korrastati paemurd museaalseks objektiks, kus saab tutvustada vanu kivimurdmise ja lubjapõletamise tehnoloogiaid.
Loode-Eesti geopargi loomise eesmärgiks on tagada geotoopide säilimine järeltulevatele põlvedele ja avalikkusele, teabe jagamine piirkonna geoloogilise ja looduskultuurilise arengu kohta. Samuti on soov olla teadustöö baasiks erialateadlastele, jagada keskkonna- ja loodusharidust kohalikele haridusasutustele ning tagada piirkonna jätkusuutlik areng.
Õppereisi aruteludest selgus, et huvi teema vastu on ja osalejad soovivad kuulda järgmistest teemadest:
- Neugrundi kraater;
- elurikkuse kaitse ja maastiku taastamine geopargis – Aveliina Helm juhendamisel;
- kuidas inimtegevus ja pärandkultuur on mõjutanud geopargi maastikke -Hannes Palang juhendamisel;
- läbida sarnast õppepäeva formaati kultuuri ja kirjanduse poolel;
- kuulata loengut ökosüsteemide säilitamisest või tutvuda mõne rabaga.T
- Töö Loode-Eesti geopargi arengustrateegia elluviimisel jätkub ning Lääne-Harju Koostöökogul on ettevalmistamisel mitmed koostööprojektid Soome, Hispaania ja Taani geoparkide ning tegevusrühmade esindajatega. Ühe kavandatava koostööprojekti eesmärk on Läänemere piirkonna riikide/geopargiga seotud alade keskkonnaharidus noortele (geopargid). Projekti oodatav tulemus on teadmiste suurendamine Läänemere piirkonna kohta, mis on seotud geopargi aladega ja nende looduspärandiga konkreetsetel teemadel: veevarud (meri, jõed, märgalad, järved jne.) keskkonnaprobleemid ning kohalik kultuuripärand. Kuna Läänemerd nimetatakse maailma huvitavamaks merepiirkonnaks, tuleks seda vaadelda koos ümbritsevate riikidega. Antud projekti soovitud muutus on geoparkide ja haridustegevuse edendamine, keskkonnateadlikkuse tõstmine ja noorte teavitamine Läänemerest ja naaberriikidest. Antud projekti juhtpartneriks saab olema Lääne-Harju koostöökogu koostööpartner Soomest LEADER Pohjois-Satakunta.
Kõlama jäi ka mõte, et on vaja tõsta teadlikkust Loode-Eesti geopargist, mille tarvis on ettevalmistamisel jätkuprojekt 5 Star Nature ++