Õppereis Puhume purjesse Ida-Harju Koostöökojas
20. aprillil 2024 toimus koostööprojekti Uut hoogu raames õppesõit Ida-Harju Koostöökoja piirkonda Teema: “Tugevad kogukonnad ja põnevad külastuskeskused Ida-Harju piirkonnas”
külakeskuse ja kiikla tutvustuse tegi
Viskla küla on piirkonna tuntuim küla, teda on tunnustatud nii Harjumaa aasta küla, kui ka Eesti aasta küla aunimetusega. Viskla küla eestvedajad (Kristel Kadapik) rääkisid enda küla tegemistest ja kiiremad jõudsid ka kiikla kiigud läbi proovida.
https://visklakyla.wordpress.com/meist-2/
https://www.facebook.com/groups/240435479469727
Voose Päikesekodu, Tanel Talve
Voose on iidne küla, mille ajalugu ulatub pea 800 aasta tagusesse aega. Kuni 18. sajandini asus siin üks Ida-Harjumaa tähtsamaid teeriste, kus said kokku kolm muistse Eesti tähtsamat põhimaanteed. Nende teede ristumiskohas asus kõrts, millest sai alguse idee arendada küla turismisihtkohaks. Täna asub seal Voose Päikesekodu, mille saamisloos on ka LEADER toetused oma rolli mänginud.
tegevustest, tutvuda saab nii põhuplaatidest ehitatud peamaja kui ka ööbimiseks mõeldud kärjemajadega.
https://www.voosepaikesekodu.ee/
Habaja Viinavabrik, Villy Paimets ja Julia-Maria Linna
Ajaloolises Habaja viinavabrikus toodetakse käsitööveine kohalikest marjadest, puuviljadest ja taimedest. Viinavabriku peremees räägib meile kuidas neist said veinivalmistajad, saame uudistada veinitööstuses ja ka veine maitsta.
Nädalavahetustel on avatud veini- ja pizzakohvik.
Tammiku Kaasaegse Kunsti Keskus (TAKKK), Alide Zvorovski
TAKKK kunstikeskus tegutseb 2011. aastast, luues kunstiprojektide abil sünergiat kunstnike ja kunstisuundade vahel ja lähendades kaasaegset kunsti publikule. Viimastel aastatel on TAKKK korraldanud rahvusvahelisi keskkonnakunsti sümpoosiume. Saame teada mis on keskkonnakunst ja mida põnevat keskuses veel teha saab.
https://takkkdisain.wordpress.com/about/
Kose-Uuemõisa Arendamise Selts, Reinar Tõruke
Kose-Uuemõisa on üks väga aktiivne Kose valla alevik, neil on oma külakeskus ja Arendamise Selts. 2023. aastal osalesid nad arukate külade projektis, mille tulemusel paigaldati külla QR-koodidega infotahvlid, et nii oma inimesed kui ka külalised saaksid rohkem teada Kose-Uuemõisa vaatamisväärsuste kohta. Kohtume alevikuvanem Reinariga Kose-Uuemõisa mõisapargis, kus saame ise järgi vaadata kas ja kuidas need QR-koodid töötavad ja mida põnevat me nende abiga teada saame.
Viikingite Küla, kohtumine ehtsa viikingiga
Viikingite Küla sai alguse ühe mehe ammusest unistusest ja noorte inimeste julgest pealehakkamisest. Kõik algas aastal 2005 kui tänased Viikingite Küla pealikud leidsid iidse ja salapärase koha Pirita jõe kaunil kaldal, mis justkui loodud muinaseesti Viikingite Küla loomiseks. Tänaseks on ehitatud põnev külastuskeskus, kus tegevusi jagub nii suurtele kui väikestele viikingihuvilistele. Teeme ringkäigu keskuses ja uudistame Leader toel loodud Põhja-Eesti esimest püsiekspositsioon Muinas-Eesti viikingite ajast.
https://www.viikingitekyla.ee/
Tutvumisreis toimus LEADER koostööprojekti “Uut hoogu” raames ning seda viivad ellu MTÜ Ida-Harju Koostöökoda, MTÜ Põhja Harju Koostöökogu, MTÜ Lääne-Harju Koostöökogu.