Taimetarkused saavad UUT HOOGU Puhume purjesse projekti kaasabil

Piia Kärssin, Türismäe taimetalu perenaine

Tänu Lääne-Harju Koostöökogu Puhume Purjesse projekti toetusele on piirkonna elanikel ning  koolide 5. või 6. klasside õpilastel olnud võimalus teha toredaid avastusretki Loode-Eesti taimemaailma. Projekti eesmärk on nii laste kui täiskasvanute teadmiste avardamine ravim-, maitse- ja lõhnataimede vallas ning lähedasem kontakt looduse ja taimedega.

Vasalemma ja Lodijärve koolis

Täiskasvanud on osa saanud koolitustest, mis tutvustasid erinevaid võimalusi, kuidas taimede abil oma vaimset ja füüsilist tervist turgutada. Porikuu festivali raames toimus lausa mitu üritust: Türismäe talus aset leidnud teetseremoonia sobitus imeliselt porikuu aeglustuva tempoga, mis juhatas meid hingekuu suunas. Loodusraviterapeut Annika Nellise töötubades kogesid osalejad lisaks uutele teadmistele immuunsuse, külmetus- ja viirushaiguste kohta ka mitme tervistava joogi tegemist ning maitsmist, samuti nippe kompresside paremaks tegemiseks.

Täiskasvanute töötoad

Koolide õpilastele mõeldud õppeprogrammi välja töötades soovisid läbiviijad Piia Kärssin ja Annika Nellis panna rõhku just kõikide meelte kasutamisele, mitte niivõrd kuiva info ja pildimaterjali edastamisele  Eesmärgiks oli pakkuda lastele kogemus, mis näitab, et ka talvisel hooajal on võimalik meelte abil taimi vaadelda ja tunnetada ning  tajuda neid hoopis uue nurga alt. Õppeprogrammi esimeses osas tutvusid õpilased peamiselt raviteede korjamise, kasutamise ja joomise protsessiga.

Paldiski koolis

Kuivatatud taimepuru pealt mõistatati, millisele taimeteega on tegemist. Selgus, et see oli päris raske ülesanne! Pärast kogesid ja maitsesid õpilased erinevaid taimeteesid, ilma magustajata tundus nii mitmelegi puhas taimetee päris võõrastavana. Õppeprogrammi teises pooles demonstreerisime destilleerimise protsessi ja lapsed said tunda, kuidas põnev kadaka aroom üle terve ruumi levis. Selle abil sai selgitada, kuidas taimedest on võimalik lõhn kinni püüda eeterliku õli kujul. Maitsesime ja nuusutasime erinevatest taimedest tehtud tooteid – siirupeid, õlisid, lillevett, mehu ja maitsevett. Siirupid olid mõnusalt suhkrumagusad, samas kibuvitsamehu, mis oli tehtud ilma suhkruta, maitses samuti magus ja hea.  Õpilastele meeldis nuusutada, maitsta ja mõistatada, isegi kui kõik maitsed ei olnud alati mokkamööda.

Õpilased said kogemuse, et taimed on mitmekülgsed ja abiks olnud ka vanadel aegadel paljudel elujuhtudel ning et ravimtaimi saab kasutada ka toidu valmistamisel ja jookide tegemisel ning tuues kodu lähedalt rohkem taimi oma igapäevaellu, püsime virgemad ja rõõmsamad.

Lähemas tulevikus ootame huvilisi tunnustatud jutuvestja Piret Pääri jutuvestmise töötuppa 9. märtsil, mis keskendub just taimejuttudele. 4. mail räägivad Maret Allikas ja Piia Kärssin oma kogemustest ja teadmistest erinevate taimedest valmistatud tinktuuride ja napside valmistamisel. Juunikuusse jääb ülipõnev taimede hapendamise koolitus. Olete südamest oodatud!

 

 

Viimati lisatud uudised

20.03.2024
11.-18.märts 2024 oli avatud projektitaotluste vastuvõtt Lääne-Harju Koostöökogu tegevuspiirkonnas, mille tulemusena: Meede 2 TUGEVAD KOGUKONNAD JA...
18.03.2024
KOHAD ON TÄITUNUD! Koolituse toimumisaeg: 11.04.2024, kell 10.00 – 16.00 Toimumiskoht: Padise Valitsejamaja II korruse saal, Padise, Lääne-Harju...
08.03.2024
KUTSE tutvumisreisile Ida-Harju Koostöökoja piirkonda "Tugevad kogukonnad ja põnevad külastuskeskused" Ida-Harju Koostöökoda kutsub kevadisel...