Rahvusvaheline konverents - The Future of Rural Towns and the Role of LEADER/CLD for Revival Tskaltubos 12.10- 15.10.2022

Kohaliku tegevusrühma algatusel toimus 12.10- 15.10.2022 Gruusias LAG Tskaltubo piirkonnas  rahvusvaheline konverents The Future of Rural Towns and the Role of LEADER/CLD for Revival Tskaltubos.

Kohaliku tegevusrühma algatusel toimus 12.10- 15.10.2022 Gruusias LAG Tskaltubo piirkonnas  rahvusvaheline konverents The Future of Rural Towns and the Role of LEADER/CLD for Revival Tskaltubos.

Kohaliku tegevusrühma Tskaltubo otsustuskogu on üldkogu, kuhu kuulub hetkel 231 liiget.

Kohaliku tegevusgrupi Tskaltubo liikmed töötavad neljas temaatilises alarühmas: põllumajandus, turism, sotsiaalsed küsimused, kultuur, haridus, sport ja noored. Kohaliku tegevusgrupi projekti viib ellu People in Need (PIN), rahastavad Euroopa Liit (EL) ja Tšehhiarenguagentuur (CDA) ning Gruusia avalike suhete instituut (GIPA).

Tskatubo on spaakuurort Gruusia lääneosas ja on Imereti provintsi Tsqaltubo valla peamine linn. Ta on tuntud oma radoonkarbonaadist mineraalveeallikate poolest, mille loomulik temperatuur 33-35 kraadi C võimaldab vett kasutada ilma eelneva kuumutamiseta. Linn oli eriti populaarne nõukogude ajal, ligi 125 000 külastajat aastas. Sel ajal sõitis rong Moskvast otse Tskaltubosse ja tagasi ning siis oli ka Stalinil  Tskaltubos oma lemmik sanatoorium ja seal asuv ujumistuba. Praegu külastab veel töötavaid spaasid umbes 700 külastajat aastas, kuid selle ajaloolise kuurortlinna taaselustamise edendamiseks on käimas mitmeid restaureerimisprojekte.

Konverentsil arutati piirkonna maalinnade arenguväljavaateid ja LEADER/CLD programmi rolli maalinnade linnamajanduse mitmekesistamisel.

Konverentsi eesmärk oli jagada Euroopa kogemust, kus külalised Eestist, Tšehhist ja Gruusia erinevatest piirkondadest tutvustasid osalejatele edukaid praktikaid nende regioonis ellu viidud või plaanis olevatest uutest projektidest. Konverentsi raames oli korraldatud ka õppereis.

Konverentsil osalesid Tskaltubo valla kohaliku omavalitsuse esindajad koos väliskülalistega.

Ettekandeid tegid DMO Imereti, Gruusia Kohalike Arengugruppide Liidu ja Gruusia Sotsiaalinstituudi esindajad, Tšehhiarenguagentuur (CDA).

Lääne-Harju tegevuspiirkonna  parimaid praktikaid tutvustas Lääne-Harju Koostöökogu koostööprojektide koordinaator Kaire Luuk ning Pärnu maakonna parimaid praktikaid Rohelise Jõemaa Koostöökogust Aino Viinapuu ja Annika Parm.

Konverentsi põhikorraldaja oli LAG Tskaltubo eesotsas nende tegevjuhi Teona Kobuladze ja tema toreda tiimiga, kelle väitel saadi LHKK tegevuspiirkonna muude parimate praktikate kõrval enim innustust ja uusi ideid Rummu karjääri ja Murru vangla keskuse, Rohevalla toiduringluskapi ja Paldiski linna keskväljaku projektidest.

Konverentsi õppereisi raames külastasid külalised Tskaltubo linna mahajäetud sanatooriumite ala, Khutaisi linna, kohalik tegevusrühma Tskaltubo toetatud valget Tetra koobast, kus soovijad saavad nautida speleoteraapiat teisisõnu soolaravi või võtta koopas giidiga ekskursioon ning lõpetada see kohaliku veini degusteerimisega.

Külastati ka kohaliku tegevusrühma Tskaltubo toetatud projekti Gumati külas - "Porto Gumati" glamping tüüpi majutust, kus saab nautida imelist vaadet Rioni jäele või võtta paadiekskursioon. Seal oli korraldatud imeline lõunasöök, kus külalised koos Porto Gumati projekti omanikega arutasid ettevõtluse ja ka poliitilise olukorra üle Euroopas.

Visiit tehti ka tegevusrühma Tskaltubo toetatud projekti "Mesilaste majja", kus maitsti mesilastooteid ja tutvuti mee tootmisprotsessiga. Kõik soovijad said maitsta erinevaid tooteid ning kaasa osta endale kõige meeldivam toode. Üheks lemmikuks sai vahustatud valget värvi kreemjas mesi, kuhu oli lisatud ka pähkleid ning kuivatatud puuvilju.

Tuuri lõpus külastati Gruusia tuntumat turismiatraktsiooni Prometheusi koobast ning seal kõrval asuvat veinimuuseumit, kus räägiti Gruusia veinide valmistamise ajaloost ning traditsioonidest. Toimus ka Gruusia kulinaaria meistriklass, kus kõik soovijad said proovida kätt Gruusia traditsioonilise juustupiruka hatšapuri ja churchkhela valmistamisel.

LAG Tskaltubo ja ka teiste Gruusiat esindanud külaliste soov oli kindlalt jätkata eestlastega ühist koostööd ning tulevikus olla partneriks ühistes koostööprojektides toidutootmise, turismiarenduse, roheteemade, sotsiaalsete teemade või noorte kaasatuse teemadega.

 

 

 

Kuupäev: 
Teisipäev, 25. Oktoober 2022