Rahvusvahelise koostööprojekti 5*Nature Hispaania õppereisi järelkohtumine

Loodus ja maastik on imelised, aga inimesed on kõige olulisemad!

Omavalitsuste juhid tõdesid Hispaania õppereisist, et piirkonna olulisemad edendajad ja hoidjad on inimesed.

Hispaania Extremadura piirkonna maastik väga mitmekülgne - kastanite ja korgitammedega kaetud mägedenõlvadest kuni oliiviistandustega täidetud orgudeni. Tegu on maapiirkonnaga, mis asub pealinn Madridist üsna kaugel (3h bussisõitu). Linnastumine on täies hoos ning viimase 20 aastaga on piirkonnast lahkunud üle 25% inimestest. See on pannud kohalikud tegutsema ning loodud on Geopark Villuercas-Ibores-Jara. 

Geopargi loomisega on kohalikud hakanud oma kodupiirkonda rohkem väärtustama. Suurenenud on turistide hulk, millega kaasneb ka majanduslik tulu piirkonnale (toitlustus ja majutusettevõtetele). Koolidele on koostatud loodus- ja keskkonnaõppeprogramme ning -laagreid, et nende teadlikkus kasvaks ja et nad jääksid pigem piirkonda tulevikus kui lahkuksid. Mõõtühikuks on rõõm kohalike silmis ja siiani silmad säravad. Inimesed teevad looduspiirkonnast omale kodu, kuhu tulevad külalised (turistid) hea meelega.

16. detsembri kohtusid Loode-Eesti omavalitsusjuhid taas, et „seeditud“ reisitulemusi jagada. Kohtumisel tõdeti, et Loode-Eesti on piirkonniti sarnases olukorras kui Exremadura – linnastumine tühjendab külasid. On terve kuhi küsimusi, millele lahendusi ja vastuseid otsida - nt kuidas pöörata Tallinna lähedusega seotud puudused plussideks, kes on Loode-Eesti turist ja kuidas temani jõuda, milliseid lugusid rääkida meie piirkonnast, mis eristuksid ja avaldaksid mõju jne. Meil on imeline loodus, täpselt nagu Extremaduras, kas vajame ka geoparki? 

Teekonda alustatakse esimeste sammudega. Loode-Eesti Geopargi esimesteks sammudeks on uuringu/strateegilise dokumendi koostamine meie piirkonnas pakutavatest võimalikest turismiteenustest, looduslikest objektidest. Eks siis paistab kui pikaks ja käänuliseks teekond kujuneb. Kes soovib Loode-Eesti geopargi kohta rohkem teada või aktiivselt osaleda, võib julgelt märku anda ede@vomentaga.ee.

Ettekanne

Kohtumise memo

Kuupäev: 
Esmaspäev, 16. Detsember 2019