5 STAR + õppereis Hispaaniasse

5 * Nature + projekti II -benchmarking rahvusvaheline õppereis ja koosolek toimus Geopark Villuercas - Ibores – Jara ja Ambroz Valley piirkonnas, Hispaanias 11.04-16.04.2023.

Külastati innovatiivseid LEADERi rahastatud projekte, kohtuti noorte ja ettevõtjatega ning osaleti  Rural Bike üritusel.

5 * Nature + koostööprojekti eesmärgiks on üle-euroopalise maaturismi ettevõtjate võrgustiku tugevdamine, ökoturismi edendamine. Koostööprojekti tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi LEADER meetmest.

MTÜ Lääne-Harju Koostöökogu esindasid kogemusreisil Rein Arro- Mesioja OÜ, OÜ, Kadi Trepp- Padise Kloostri Külastuskeskus, Heleen Välba – Padise Kastell MTÜ, Age Viimsalu - Treppoja Sahver – Villermann, Ando Eelma - Kloostrimetsa Fideikomiss UÜ ja Kaire Luuk- LHKK.

Osalenute tähelepanekud ja emotsioonid:

Age Viimsalu Külastasime Hispaanias Extremadura piirkonda, mis jääb Madridist paarsada kilomeetrit lääne poole. Kuigi tegemist ei ole just Hispaania kõige populaarsema turismipiirkonnaga nägime siiski mitmeid väga põnevaid kohti.  Näiteks 14.sajandil ehitatud Püha Guadalupe klooster, mis andis aimu Hispaanlaste sügavast usust. Tsivilisatsioonist eemale kolinud paar pühendas ennast loodusele ja looduse tasakaalu hoidmisele, kasvatades kitsi, lambaid ja kanu. Pererahvas valmistas ise juustu ning õpetas seda ka Madridist või mujalt tulevatele külalistele.

Äärmiselt põnev koht oli paarisaja elanikuga väike linn Romangordo.

2016. aastal leidis kohalik võim suurepärase idee kuidas muidu märkamatu linn pildile saada. Linnakunstnike rühm maalis seintele ja garaaziustele pildid linna elust ja ajaloost. See on uskumatult äge ja tänaseks on Romangordo turistilehekülgedel ja raamatutes sees ning soovituslik vaatamisobjekt. 5 * Nature projekti kohustuslik osa- jalgrattamatk oli väga muljet avaldav, maastik ise juba nii mitmekülgne, vahelduv ja silmailu pakkuv. Elektrirattaga on lihtne sõita nii mäest üles, kruusateel kui asfaldil. See on kindlast ala, mida saab ka meie vallas arendada, Lisaks põnevale vaatamisele, avastamisele ja värsketele mõtetele oli äärmiselt tore saada lähemalt tuttavaks projektis osalevate aktiivsete inimestega- mõtteid vahetada, ideid õhku visata ning tuleviku üle arutada. Nii mõnedki mõtted ja ideed, mis reisil arutatud, on tänaseks juba edasi arenenud. Kindlasti sünnib nendest tutvustest ja võrgustikest veel palju ägedaid uusi ettevõtmisi.

Ando Eelmaa: „Õppereisil  Hispaaniasse kogesin, et hispaanlased on oma piirkonna eripärade esiletoomisega palju vaeva näinud ja see väärib järgimist. Isiklikult pakkus mulle suurima elamuse põlispuude (... kastanid) külastus.

Põlispuu hoidja liikumise algatajana oli Hispaania põlispuu entusiastidega kohtumine väärtuslik kogemus ja tekkis idee tulevaseks koostööks.

Kadi Trepp: „Põneval õppereisile minnes, eeldasin et sooja Hispaania maaelu on muretu ja tore, kuid tegelikkus on seal meile sarnane - noored pigem lahkuvad maakohtadest. Aga, kui väga tahta siis on ka elu võimalik tasapisi tagasi tuua. Võti peitub koostöös ja kohaliku toodangu väärtustamises. Mina võtsin sellelt reisilt kaasa uued kontaktid ja mõned koostöö mõtted.“

Rein Arro: „Enim pakkus elamusi kitsejuustu valmimise protsess- ehedalt näidatud kitsest kuni lõpp-produktini, ise saad olla kõige juures ja käed külge panna. Minule, kui ajaloohuvilisele meeldis roomaaegsete varemete Caparra  külastus. Midagi analoogset meie Padise Kloostrile. Samuti Hundimuuseum  oli põnev. Loodan, et meie Eestis ei peaks mõnele looma- või linnuliigile muuseumi tegema.

Heleen Välba: „Õppereisi vältel külastasime maaturismi piirkondi, kuhu ise ei oleks kindlasti sattunud. Siit ka järeldus, et maaturismil on keerukam silma paista, sest sageli ei ole maapiirkondades selliseid tõmbenumbreid nagu linnas. Kuid alati annab loodus lisandväärtuse maapiirkonnale, mida Hispaania õppereisi puhul kogesime elektrijalgratastega sõites. Selline matk võiks olla seotud nt seiklusmänguga, kus tuleks leida erinevaid punkte teekonnal. Meelde jäi farmi külastus ja usun, et see on paljude külaliste jaoks tõeline elamus, kus ehedal moel saab osa farmitöödest ning toiduvalmistamisest. Hästi sümpaatne oli seinamaalingutega linnake, mis muutis kogu külastuse meeldivaks kogemuseks. Meil võiks Eestis ka rohkem selliseid kohti olla, kus seinad jutustavad lugu. Maalitud küla ei too küll piletitulu, kuid aitaks tuua piirkonda rohkem külalisi, kes tarbiksid kohapeal tooteid ja teenuseid. Elamusmajutused on samuti alati emotsioone tekitavad ning selle reisi puhul oli kloostris ööbimine midagi sellist, mida meenutada. Mulle tundub, et külastaja Eestis ootab alati natuke rohkem, kui välismaal olles. Eestis eeldatakse alati, et kõik on uus, puhas ja modernne, välismaal aga sellele nii suurt rõhku ei panda. Näiteks mõningad toidukohad või spa, mis meie jaoks olid pigem väga tagasihoidlikud. Ka rohkete matsetega toidukorrad olid väga toredad, sest polnud kuhugi kiiret. Õppida võiksime natuke kergemat elu, vähem muretsemist ja võtma rohkem aega, et viibida hetkes. Reis andis eestkätt tuhandet head emotsiooni ja näitas millise kire ja pühendumusega on võimalik maaturismi pakkuda.“

Kuupäev: 
Neljapäev, 15. Juuni 2023