Dark Sky Leedu õppereis

31. juulist- 4. augustini toimus Dark Sky International – Argo Navis – Follow the Stars/ Loode-Eesti tähed – teaduse, toidu ja turismi arendamine “ projekti raames õppereis Leedu projektipartnerite Utenos regiono vietos veiklos grupė tegevuspiirkonda Utena piirkonnas. Külastati LEADER rahastusega ja Dark Sky projekti raames toetatud projekte.

Eesti delegatsiooni kuulusid LHKK liikmete esindajad: Jelena Maljutina (Tavern Peetri Toll), Tarmo Sillaots (Korraldustiim OÜ), Vallo Sarapuu (LKV OÜ) Maarja Heinleht (Mootorispordi Muuseum) ning Svetlana Šukolajets (Larsen FP OÜ - Ristna külalistemaja – projektijuht), ja Kaire Luuk (LHKK)

Õppereisil osalejate tagasiside:

Svetlana Šukolajets

Selle külastuse käigus üllatas, kuidas leedulaste entusiasmi tulemuseks sündis suurepärane Nõia muuseum. Samuti tunnetasin, et Leedus on väga aktiivsed ja leidlikud eakad, kellest võib õppust võtta, näiteks jäi südamesse muruvaiba kudumise spontaanne õppetund.
Samuti sain ideid kuidas meie külalistemajas teha seltskonnamänge, koolitusi jne.

Vallo Sarapuu

Kõige rohkem kõnetas hirvede kasvatus looduses. Kuldse Hirve Oru loodusparki  jõudmiseks pead külalistemaja aadressi teadma, viitasid või suuremaid turismiinfo teabetahvleid oli antud Leedu piirkonnas kahjuks vähe. Rohkelt elamusi pakkus Leedu Etnokosmoloogia muuseum, mille peamine ülesanne on kajastada inimkonna suhet kosmilise maailmaga. Silma jäi, et mitmed projektid vajavad lisarahastust, sest kavandatud tööd olid pooleli jäänud või töö oli tehtud madala kvaliteediga.

Tarmo Sillaots

Kõige vahvam õppereisile tagasi vaadates on meie enda reisigrupp. Leidsin endale mõttekaaslased, kellega mul on lahendada sarnased väljakutsed: sündmuste korraldamine, teambuildingu, asukohtade müük jt. jaoks ideaalne reis. Leedu poolne vastuvõtt oli külluslik ja vastuvõtjad olid külalislahked. Kuigi Leedu on teinud suuri edusamme ettevõtluse ja investeerimise valdkonnas, jäi mulle mulje, et mõned asjad vajavad veel täiustamist. Võib-olla oleks vaja selgemaid suuniseid ja eesmärke toetustega seotud projektidele, et tagada nende tõhusus ja jätkusuutlik võimekus. Oleksin tahtnud rohkem kuulda eri riikide kogemustest, kuidas nad oma ettevõtmiste jaoks taotlusi kirjutavad ja mis on need põhipunktid. Loodan, et saan seda teha mõnel järgmisel kokkusaamisel.

Jelena Maljutina

Mulle meeldis, kuidas leedulased lisavad oma programmidesse vanad mängud ja meelelahutused. Samuti jättis mulje Rasa Slesoriunene näituse külastamine. Ta on imepärane inimene ja me saime kokkuleppe, et juba oktoobris toob ta oma paberikunsti näituse meie piirkonda. Samuti avastasin reisi jooksul enda jaoks taimevaipade meisterdamise kunsti.  Õppereis oli väga õpetlik ja kasulik meie muuseumi arendamiseks.

Maarja Heinleht

Mulle väga meeldis meie ööbimiskoht Kuldse Hirve orus. Suurepärane idee kasvatada vabas looduses hirvi ja nende keskel korraldada turistidele ööbimist. Samuti oli huvitav paat, millega tutvustati meile Leedu sügavaimat järve Tauragnas.Oli tore kohtuda inimestega teistest riikidest, näha kuidas tehti seda, mis meeldib ja teha kõike hingega. 

Kuupäev: 
Esmaspäev, 31. Juuli 2023