Jüripäev Padise kloostris

Jüripäev Padise kloostris, külastuskeskuses ja linnamäel 23.04.2022

Et Jüriöö ülestõusu sündmusi seostatakse tihti just Padise kloostriga, siis pidasime vajalikuks kutsuda kokku kõik oma ala parimad spetsialistid, et tõele lähemale jõuda.

Kloostris tegid arheoloogid ja ajaloolased Villu Kadakas ja Mihkel Mäesalu vägagi silmiavava loengu Jüriöö sündmuste taustast, seostest kloostriga ja sellest, millest olemasolevad müürid saavad (ja ei saa) rääkida.

Ajaloolased German Lebedev ja Kristjan Kaljusaar avasid temaatilise loengu ja esitlusega näituse „Universitas Vasallorum“ Harju-Viru vasallidest, mille juurde lasime kloostri poolt teha ka eraldi stendi Padise kloostri ja ümberkaudsete vasallide suhete kohta. Kaljusaar avas toonast tausta, Lebedev näitas haruldasi leide ja lasi lastel mõõka proovida.

Külastuskeskuses tegid kunstiajaloolane Tiina-Mall Kreem ja ajaloolane Linda Kaljundi põneva ettekande teemal „Jüriöö järelelu Eesti kirjanduses ja kunstis – ehk kuidas Jüriööst sai Eesti ajaloo tähtsündmus?“.

Edasi liikusime arheloog Ain Mäesaluga Padise linnamäele. Mäesalu on, muide, ainus Eesti arheoloog, kes meie linnamäge põhjalikult uurinud. Juttu ja huvi oleks jätkunud hommikuni, aga aeg sai otsa.

Osalejaid oli kloostris tipp-hetkel ca 60, külastuskeskuses 40. Paljud niisama jalutajad, kes ei olnud sündmusega kursis, võtsid ka aja maha ja kuulasid huviga.

Kuupäev: 
Laupäev, 23. Aprill 2022