Külla, külla Saaremaa õppereis

Koostööprojekti „ Puhume purjesse“ raames toimus 15.- 16. septembril õppereis Saaremaale. Uute mõtete ja initsiatiivide algatamiseks pakkus võõrustaja ja projektipartner Saarte Koostöökogu lääneharjukatele elamusterohke programmi: esimene päev: Alunaut OÜ, ühisseminar Tornimäe rahvamaja, Tornimäel Meierei kohvik, Neemi küla, õhtusöök Toidufestivali Restoranide nädala raames Kuressaares ja projektimeeskonna töökoosolek. Teine päev: Randvere seltsimaja, Vanakubja külakuur ja -väljak, Võhma külamaja, Metsküla seltsimaja, Kavandi seltsimaja

Külastuse eesmärk oli osaleda „Külla külla“ päeval ja tutvuda  Leader tegevusgrupi piirkonnas kogukondliku tegevusega, toimus koostööprojekti meeskonna projektikoosolek Kuresaares.

Esimese päeva ja tegelikult ka kogu kahe päeva üheks toredamaks külastuseks oli Saaremaa aasta küla 2022 Neemi külaselts- seal oli tunda kogukonna hinge.  Huvitav mõttelabürint põllul, vana dendraarium ja tore varjualune ning külaplats. Hästi kompaktne külakeskkond, mis on ideaalne lastele kasvamiseks. Neemi küla pälviski Eesti Külaliikumine Kodukant Aasta Küla 2023 konkursil Eesti Peresõbralikuma küla tiitli.

Kajastus Neemi küla kohta meedias: https://saartehaal.postimees.ee/7635811/aasta-kula-2022-suveti-elab-neemi-oma-taies-hiilguses

Kuna saarlaste majandus püsib ärksal ettevõtlusel, külastasime ka ühte suurimat tööandjat Pöide piirkonnas.

Alunaut on väike paaditehas Tornimäel, kes kasutab moodsaid tehnoloogiaid ja kõrgemail tasemel oskusteavet ning ehitab alumiiniumist kommerts- ja hobipaate. Alunaut on parim näide saarlaste ettevõtlikkusest, sest lisaks Eesti turule toodetakse päästepaate ka Euroopasse. Leader toetust on ta saanud seadmete soetuseks.

Tornimäe rahvamajas toimus koostööseminar Saare Koostöökogu esindajate Koit Keldri ja Terje Ausiga.

Tegevusrühmad tutvustasid  põgusalt oma uusi strateegiaid ning rääkisid juhtimise- ja hindamise printsiipidest.

Ka Tornimäe suur endine kontorihoone ja rahvamaja on kenasti kogukonnale jaoks avatud- teatrietendused, saviring, vahva noortekeskus jne

Külla, külla päev Saaremaal toimus juba viiendat korda. Külamajade ja - platside avatud uste eesmärk on tutvustada kogukondade lugusid, kooskäimise kohtasid, majade ehitamise põhjuseid, ajalugu ja nende käekäiku tänasel päeval. Päeva raames toimusid töötoad ja laadad, pakuti kohalike kokkade hõrgutisi.

Randvere külaselts oli tubli näide projektitaotlemistest ja elluviimistest. Meie reisiseltskond hindas külaseltsi ja eestvedajate tarkust võtta oma haldusesse just selline osa majast, millest jõud üle käib. 

Vanakubja küla oli paljudele elamus nr 1. Väike, kümnekonna suitsuga küla on ehitanud väga armsakülakuuri kogukonnale. Külastajaid tervitasid rahvatantsijad, pakuti head sööki ja kohalikke tooteid.

Eriliseks tegi selle külastuse veel meie jaoks kämpinguehitajad metsas. Neli venda koos ema-isaga, kel väga suur säde kõigil silmis.

Võhma külamaja külastusest võib välja tuua väga suure ja ilusa töö, mida kogu maja renoveerimiseks on tehtud. Sihikindel juht, kes vist teelt kunagi kõrvale ei kaldu:) Külastusel oli palju rahvast ja esinejaid. Laadal oli palju kohalikke kauplejaid ja meile oli valmistatud väga maitsev söök. 

Metsküla oli samuti teise päeva külastustest väga positiivne. Eriti kogu maja nutikas rakendamine küla heaks: kogukonnaköök, raamatukogu ja II korrusel unistuste Bullerby lastehoid. Hea kaasamise näide oli ka nt. inimeste poolt soetatud enda nimelised toolid. Igatahes oli tunda suurt kogukonnatunnet ja maja juures kujundaja kätt.

Põikasime ka sisse Mätja-Tareste seltsimajja, kus olid vaieldamatult päeva kõige paremad magusad küpsetised

Meie vahva reisiseltskonnaga liitus viimase seltsimaja juures neli "sulelist saarlast” – õigupoolest hiinlast (hiina siidikana tibud), kes Vilivallas on tänaseks kenasti kodunenud.

Saarlastelt oli mida õppida ja järgi teha!

 

Kuupäev: 
Neljapäev, 14. September 2023