Projekti "Elavad muuseumid" õppereis Tšehhi Vabariiki ja LAG Vyhlídky piirkonda

Elavad muuseumid projekti raames toimus õppesõit Tšehhi Vabariiki, LAG Vyhlídky piirkonda. Tegu oli projekti teise õppereisiga. Eelmise aasta detsembris külastati  koos Hispaaniat, kus „Elavad muuseumid“ kontseptsioon ja projekt algatati.

Projekti esmaseks eesmärgiks on luua muuseumite ja külastuskeskuste võrgustikud, jagada kogemusi ja parimaid praktikaid.

Projekti teiseks eesmärgiks on võimalusel luua digitaalne platvorm ja paigaldada vajalik varustusvõrk, mis lubab muuseumitel ja külastuskeskustel olla avatud ka ilma füüsilise personali kohalolekuta. Projekti abil uuriti võimalusi, kas ja mil moel oleks võimalik antud lahendust Eestis rakendada.

Viie päeva jooksul külastati siiani ainukest Tšehhi Vabariigis toimivat “ Living Museums/ Museos Vivos” pilootprojektis osalenud Lobeč muuseumi. Tutvuti ka teiste piirkonna muuseumite, losside ja elamusparkidega. Toimus networking ja tööalaste kogemuste vahetamine.

Lääne-Harju Koostöökogu esindasid projektikohtumisel Jelena Maljutina (Peetri Toll), Mariane Barrier (Rummu Invest OÜ), Marje Kidron (Padise klooster ja külastuskeskus), Tiiu Niglas (MOMU Mootorispordi Muuseum) ja Kaire Luuk (LHKK). Õppreisil osales ka Ida-Harju Koostöökoja 5 liikmeline esindus.

Projektis osalenute tagasiside:

Marje Kidron: Mulle tundub, et Tšehhis, selles väikeses projektiga liitunud muuseumis, oli kontaktivaba külastamise kontseptsioon omal kohal. Elavdas piirkonda ja võimaldas kohalikel omavalitsustel üsna väheste kuludega oma pärandit näidata. Padise klooster võiks olla üks neid kohti, kus keskus saaks toimida ilma füüsilise personali kohalolekuta, aga meie eesmärk on külastajatega saada vahetu kontakt. Ikka selleks, et nad külastaks poodi ja ideaalis tuleks tagasi ning tarbiks ka meie teisi teenuseid. Pikas vaates on selline automatiseerimine kindlasti odavam, kuid nii kaoks keskusest ka hing. Tšehhis kõnetas mind Loss Kokorin, ja muidugi udune matk Taevasild ja Taevas kõndimine Dolni Morava elamuskeskuses. See oli hea näide külastusala automatiseerimisest suuremal territooriumil.

Mariane Barrier: Õppereis oli silmi avav ja hea oli näha, kuidas selliselt saab maapiirkondades oma muuseume-näitusi mugavamalt külastajatele näidata. Kõige erilisema mulje jättis suusaküla - see, et ka lumevabal hooajal on seal mitmeid tegevust -matkarajad, vaateplatvorm, sild Taevasild ja Taevas kõndimine Dolni Morava elamuskeskuses.  Ala on kontaktivabalt ligipääsetav ja kindlasti eeskuju Rummule.

Jelena Maljutina: Mulle väga meeldisid disainikontseptsioonid- alkeemiamuuseum Mysteriapragensia, kommipood, toidulift tornikohvikus, köömen restaurant ja hotell. Need oli tõesti väga hästi ja hea maitsega tehtud. Hetkel asub meie muuseum Paldiskis samas hoones koos restoraniga ja selletõttu Elavate muuseumite kontaktivaba kontseptsioon meile ei sobi. Tulevikus on plaanis rajada muuseumi jaoks eraldiseisev hoone ja siis saab kasutada just sellist formaati. Õppereisilt sain informatsiooni eramuuseumite toetuste kohta, mida tulevikus plaanin kasutada.

Tiiu Niglas:  Elavate muuseumite kontseptsioon võiks sobida MOMU muuseumile teatud kohandustega, tehes- eraldi sissepääsuga näituseala, mis ei sisaldaks museaale vaid näiteks stende, infot muuseumi kohta, materjale piirkonna tutvustamiseks jne

Projektis osalejad arvavad, et pärast iga muuseumi külastust võiks omavahel arutelu teha - kuidas see meile sobiks, mis on plussid-miinused, kas meil oli sellest konkreetsest kohast midagi õppida ja kaasa võtta. Arutelud on alati head - inimesed on erinevad ja tekivad erinevad mõtted. Võimalusel toimuks arutelu ka kohalike partnerorganisatsioonidega, et nende ajenditest ühe või teise projekti elluviimisel paremini aru saada. 

Kõiki projektis osalenuid ühendab armastus muuseumide vastu. Reisi jooksul on välja mõelnud erinevaid koostööprojekte, mida koos plaanitakse ellu viia

Praha Alkemia muuseum

Tornkohvik Melnikus

Tornkohvik Melnikus

Hiiglaslikud kaljuskulptuurid (riiklik ajalooline mälestusmärk) Mělník piirkonnas

Lhotka külas asuv koobaselamu muuseum

Lobeč muuseum- Elavate muusemite projektiga kavandatud muuseum

Kuupäev: 
Laupäev, 21. Oktoober 2023